Malé satelity budou postaveny v rámci nového tříletého projektu s názvem xSPANCION. Cílem je vytvořit satelitní konstelaci, kterou mohou podniky použít pro aplikace, jako je satelitní komunikace, pozorování Země a dálkový průzkum Země.
Britská kosmická agentura prostřednictvím ESA bude spolufinancovat projekt částkou 9,9 milionu EUR. Několik jeho částí bude těžit z vývojových prací financovaných skotským podnikem.
„XSPANCION způsobí revoluci v naší nabídce vesmírných služeb,“ uvedl Luis Gomes, výkonný ředitel AAC Clyde Space. "Umožní nám to výrazně snížit náklady na každou shromážděnou zprávu, každý zachycený obraz a podpořit ty obchodní případy, které dosud nebyly schopny ospravedlnit kapitálové výdaje, aby byly na oběžné dráze stovky senzorů."
"Naši zákazníci se již nebudou muset starat o to, jak přistupovat k prostoru, mohou se soustředit na to, jak zlepšit své hlavní podnikání." Tento projekt s názvem xSpancion bude katalyzovat novou generaci aplikací, které dříve nebyly možné. “
Projekt zahrnuje návrh satelitní platformy a výrobní proces, výrobu, licencování a koordinaci zahájení - uvedla společnost - a také vývoj nových technologií pro budoucí konstelaci, jako je pohon, mezidružicové spoje, bezpečné a zabezpečené přenos dat a zákaznické rozhraní.
Společnosti se představí tým University of Strathclyde, Satellite Applications Catapult, Bright Ascension a D-Orbit UK, kteří navrhnou a vypustí 10 satelitů.
Peníze na rozvoj konstelace pocházejí z programu ESA Pioneer Partnership Projects, jehož cílem je podporovat podniky při přijímání nových technologií a služeb ve vesmíru.
AAC Clyde Space se specializuje na poskytování pokročilých malých kosmických lodí, služeb mise a řešení kosmických lodí pro vládní, komerční a vzdělávací organizace pro vesmírné aplikace.
V září se včera úspěšně vypustily nanosatelity Four Spire, také podporované Britskou kosmickou agenturou (UKSA), pomocí rakety Sojuz.
Glasgowské nanosatelity se připojily k flotile na nízké oběžné dráze Země, která monitoruje pohyby plavby a pomáhá předpovídat pohyby globálního obchodu.
Dva z nanosatelitů Spire mají na palubě, co UKSA nazývá „superpočítač“, který má poskytovat velmi přesné předpovědi umístění lodí, sledovat jejich polohu a počítat časy jejich příjezdu do přístavů. To umožní přístavním podnikům a úřadům bezpečně spravovat rušné doky.