Cílem je, aby senzory zlepšily vědecké porozumění dynamice horní atmosféry a podpořily pokrok v modelování klimatu, předpovědi počasí a předpovědi oběžné dráhy satelitu.
Společnost spolupracuje s STFC RALSpace a University of Birmingham.
Teledyne e2v píše:
Horní atmosféra Země je vysoce aktivní oblast, která hraje klíčovou roli při přenosu energie planety a ovlivňuje klima a počasí. Pochopení dynamiky horní atmosféry Země se bude opírat o extrémně citlivé měření sil působících na speciálně navržený satelit při jeho průchodu vzácnou atmosférou velmi nízké oběžné dráhy Země.
Nové akcelerometry jsou založeny na oblasti kvantové technologie využívající atomy alkalických kovů, které jsou chlazeny lasery blízkými absolutní nule bez použití kryogeniky.
Projekt bude vycházet z předchozí práce společnosti Teledyne e2v na vybudování CASPA CubeSat, která prokázala past studených atomů a představuje krok směrem k použití studených atomů pro vesmírné aplikace.
Návrh společnosti Teledyne e2v pro vesmírný přístroj byl vybrán na základě otevřené soutěže o 13. technologické volání Země pozorování (EO), provozované Centrem pro pozorování Země Instrumentation (CEOI), což je partnerství společností Airbus Ltd, QinetiQ Ltd, STFC Rutherford Appletonská laboratoř a univerzita v Leicesteru.
Více o britském národním programu kvantové technologie si můžete přečíst zde.
Obrázek: Teledyne e2v CASPA Demonstrator