S úspěšným dokončením startu SpaceX Falcon 9 je nový satelit - nejnovější ze série satelitů vyvinutých společně Evropou a USA - určen ke sledování stoupající hladiny moří pomocí nejnovější technologie radarové altimetrie.
Podle Evropské kosmické agentury jsou tato měření nezbytná pro vědu o klimatu a pro tvorbu politiky.
Raketa Falcon 9, která nesla 1,2 tunu satelitu Sentinel-6, se 21. listopadu vznesla z letecké základny Vandenberg v Kalifornii.
Družice byla vynesena na oběžnou dráhu těsně za hodinu po startu a kontakt byl úspěšně navázán na pozemní stanici na Aljašce.
Ředitel programů ESA pro pozorování Země, Josef Aschbacher, uvedl:
"Jsem nesmírně hrdý na to, že jsem dnes večer viděl startovací stanici Copernicus Sentinel-6 a vím, že je na dobré cestě k zahájení mise pokračovat v měření hladiny moře, která jsou tak potřebná k pochopení a sledování znepokojivého trendu stoupajících moří." “
"Rád bych poděkoval nejen týmům ESA, které se tolik snažily dosáhnout tohoto bodu, ale také EK, Eumetsat, NASA, NOAA a CNES, a samozřejmě se velmi těšíme na další plodnou spolupráci mezi naše příslušné organizace. “
Měření výšky mořské hladiny začalo v roce 1992 a cílem je, aby Copernicus Sentinel-6 Michael Freilich brzy převzal štafetu a rozšířil tento datový soubor oceánské topografie.
Mise zahrnuje dva identické satelity vypouštěné postupně, uvádí ESA, takže za pět let bude spuštěn program Copernicus Sentinel-6B, který jej převezme. Mise jako celek zajistí kontinuitu dat nejméně do roku 2030, uvádí se v něm.
Každý satelit nese radarový výškoměr, který funguje tak, že měří čas potřebný k tomu, aby se radarové impulsy dostaly na zemský povrch a zpět na satelit. V kombinaci s přesnými údaji o poloze satelitu poskytuje výškoměrné měření výšku mořské hladiny.
Balíček přístrojů satelitů také obsahuje pokročilý mikrovlnný radiometr, který odpovídá za množství vodní páry v atmosféře, které ovlivňuje rychlost radarových pulzů výškoměru.
Více se dočtete na webových stránkách ESA.