Nazývá se Atmosférický dálkový průzkum infračervené exoplanety nebo Ariel.
V návaznosti na vládní financování budou při misi hrát klíčovou roli britské výzkumné instituce - včetně UCL, RAL Space of Science and Technology Facilities Council (STFC), Technology Department a UK Astronomy Technology Center, Cardiff University a University of Oxford.
Cílem Ariel je pochopit vazby mezi chemií planety a jejím prostředím pomocí mapování 1 000 známých planet mimo naši vlastní sluneční soustavu. Britská kosmická agentura (UKSA) očekává, že to vědcům poskytne jasnější obraz o tom, z čeho jsou exoplanety vyrobeny, jak byly vytvořeny a jak se budou vyvíjet.
Například Ariel mohl být schopen detekovat známky známých složek v atmosférách planet, jako jsou vodní pára, oxid uhličitý a metan. Bude také detekovat kovové sloučeniny k dešifrování celkového chemického prostředí vzdálené sluneční soustavy.
U vybraného počtu planet, říká UKSA, provede Ariel také hloubkový průzkum jejich cloudových systémů a studuje sezónní a denní atmosférické variace.
"Jsme první generací schopnou studovat planety kolem jiných hvězd," řekla profesorka Giovanna Tinetti, hlavní vyšetřovatelka pro Ariel z University College London. "Ariel využije této jedinečné příležitosti a odhalí podstatu a historii stovek různých světů v naší galaxii." Nyní se můžeme pustit do další fáze naší práce, aby se tato mise stala realitou. “
Jakmile bude Ariel na oběžné dráze, bude sdílet svá data s širokou veřejností.
Na obrázku výše je ukázkové spektrum, které Ariel mohla měřit ze světla procházejícího atmosférou exoplanety.
Ariel prochází procesem kontroly po celý rok 2020 a nyní má být představen v roce 2029.
"Díky vládnímu financování bude tato ambiciózní mise pod vedením Velké Británie znamenat první rozsáhlou studii planet mimo sluneční soustavu a umožní našim předním vesmírným vědcům odpovědět na kritické otázky týkající se jejich formování a vývoje," uvedla ministryně vědy Amanda Solloway.
„Je to důkaz brilantní práce britského vesmírného průmyslu, našich neuvěřitelných vědců a výzkumníků vedených University College London a RAL Space a našich mezinárodních partnerů, že tato mise se„ rozbíhá “. Těším se, až uvidím, jak bude postupovat ke spuštění v roce 2029. “
UKSA uvádí, že od prvních objevů exoplanet na počátku 90. let bylo ve 3 234 systémech potvrzeno asi 4 374 světů.
Obrázky: ESA / STFC RAL Space / UCL / UK Space Agency / ATG Medialab