Vyberte svou zemi nebo region.

domů
Zprávy
Mise Clearspace-1 k drápání vesmírného odpadu

Mise Clearspace-1 k drápání vesmírného odpadu

2020-11-18

Clearspace-1 mission to claw at space debris

Dráha Clearspace-1, plánovaná na rok 2025, pomocí klešťového pohybu shromáždí svůj cílený objekt, než mu dá řízený opětovný vstup do zemské atmosféry. A Elecnor DEIMOS navrhne systém řízení postojů a oběžných drah (AOCS). To bude orientovat a polohovat satelit tak, aby pomohl zachytit vesmírné haraburdí pomocí generátorů energie, trysek a antén.

„Clearspace-1 je potvrzením naší role klíčového poskytovatele navigačních, navigačních a řídicích systémů v Evropě,“ uvedl Ismael López, generální ředitel skupiny Elecnor DEIMOS.

"Jedná se o velmi inovativní poslání a jsme nadšeni, že odborné znalosti a kapacita našich společností odpovídají požadovaným technologickým výzvám."

Poté, co před rokem Evropská vesmírná agentura schválila koncept mise Clearspace, začala mise koordinovat společnost ClearSpace - švýcarský start-up s odbornými znalostmi v robotice. Spojilo konsorcium odborných znalostí, včetně Elecnor DEIMOS ve Velké Británii, zdůrazňuje UK Space Agency.

Systém Attitude and Control systému Elecnor DEIMOS UK bude integrován do celkového „autopilota“ satelitu. Systém navádění, navigace a řízení vyvíjí společnost Elecnor DEIMOS v Portugalsku spolu s dalšími německými a portugalskými subjekty. Toto konsorcium bude také provádět testy na podporu ClearSpace při sestavování, testování a provozu mise.


"Čtrnáct miliard let - mezi Velkým třeskem a podzimem 1957 - byl vesmír nedotčený," řekl Dr. Graham Turnock, výkonný ředitel UK Space Agency. Ale od toho podzimu jsme umístili téměř 10 000 satelitů na oblohu, přičemž drtivá většina z nich je nyní zaniklá nebo zničená.

"Spojené království bude v oblasti sledování a odstraňování těchto nebezpečných úlomků vůdčí silou a jsem rád, že v Británii bude vyrobena technologie podporující tuto průkopnickou ambici." V roce 2018, 300 km nad Zemí, britský satelit - provozovaný společností removeDEBRIS - úspěšně nasadil síť na oběžnou dráhu, aby předvedl, jak zachytit vesmírné trosky. Demonstrace pomocí malého objektu vyslaného satelitem byla součástí mise k testování technik k odstranění vesmírného odpadu. “

Podívejte se na nevyžádané satelitní sítě RemoveDEBRIS v Surrey Space Center

Družice RemoveDEBRIS byla vytvořením konsorcia vesmírných společností a výzkumných institucí vedených Surreyovým vesmírným střediskem na univerzitě v Surrey.

Cíl Clearspace-1

Co je to cílový objekt? Mise Clearspace-1 si klade za cíl odstranit z oběžné dráhy horní část VESPA (sledování: www.n2yo.com/satellite/?s=39162), která byla zahájena v květnu 2013 pomocí VEGA Flight VV02 nesoucí družici Proba V.

Horní část VESPA a „Struktura malého satelitního rozhraní“, které nesly Proba V, zůstaly připojeny i po oddělení Proba, uvádí Elecnor DEIMOS.

Vesmírný odpad

Evropská vesmírná agentura nedávno zdůraznila rostoucí problém vesmírného odpadu. Konkrétně se počet satelitů na oběžné dráze významně zvýší spuštěním „mega-konstelací“ pro satelitní širokopásmové připojení.

Jelikož tato souhvězdí mohou zahrnovat tisíce satelitů, zvyšuje se riziko kolizí, a tím i více vesmírného odpadu.

"Jen jedna srážka nebo výbuch ve vesmíru vytvoří tisíce malých, rychle se pohybujících malých střepů trosek schopných poškodit nebo zničit fungující satelit," uvedla ESA. "Například v roce 2007 úmyslné zničení satelitu FengYun-1C zdvojnásobilo množství trosek v nadmořské výšce asi 800 km, což vedlo k 30% nárůstu celkové populace trosek v té době."

Financování UKSA

Začátkem podzimu oznámila Britská kosmická agentura finanční prostředky na projekty řešení vesmírného odpadu. Sedm britských společností získalo podíl ve výši 1 mil. GBP na pomoc při sledování úlomků ve vesmíru.

Agentura odhaduje, že v současné době je na oběžné dráze 160 milionů objektů - zejména trosek -, které by mohly kolidovat se satelity poskytujícími služby, které používáme každý den.

Sedm projektů vyvine senzorovou technologii - nebo umělou inteligenci - pro monitorování nebezpečných vesmírných úlomků. Jsou to: Lumi Space, Deimos, Lift Me Off, D-Orbit, Fujitsu, NORSS a Andor.

Obrázek: ClearSpace - mise ClearSpace-1

Viz také: Astroscale získává financování odstraňování kosmického odpadu ve výši 191 mil. USD

Horké informace

Přepínač MIPI 2: 1 pro 2x data + 1x hodiny D-PHY nebo 2x C-PHY
Jmenuje se PI3WVR628, jedná se o šestikanálový jednopólový dvoupolohový přepínač (SPDT) po...
Bude založeno vesmírné velení RAF, které bude zahájeno ve Skotsku
Předseda vlády ohlásil výdaje ve výši 24,1 miliardy GBP v příštích 4 letech na obranu a be...
UK made: 60A 8,5 mm rozteč konektoru
„To znamená, že aplikace, jako je nabíjení baterie, lze řešit, aniž byste museli rozdělit p...
VN DC po zemi, vzduchem a po moři
Vysokonapěťové stejnosměrné napájecí zdroje 3kW nabízejí vstup 90 až 264 Vst a výběr reg...
300 mA nízkošumový LDO je 1 x 1 mm
V řadě TCR3RM je 32 produktů, jak bude známo, s jedním pevným výstupem s napětím 0,9 až 4,...